Ojciec Ryszard Kosian, OMI (1932 – 2017)

Urodził się 14 stycznia 1932 roku w Trawnikach, województwo opolskie, w rodzinie Sykstusa i Gertrudy z d. Polak. Naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Lublińcu rozpoczął w 1947 roku, nowicjat odbył w Markowicach na Pomorzu a studia teologiczno-filozoficzne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze. Swięcenia kapłanskie przyjął 22 czerwca 1958 roku. Posługę kapłańską sprawował w parafiach w Gorzowie Wielkopolskim, Zieleńcu i Ulimie.

W latach 1960 – 1969, podczas rezydowania w Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach i Kędzierzynie, głosił misje ludowe.

Kanada

Do Kanady przybył w 1969 roku. Pracę duszpasterską sprawował w parafiach: św. Różańca (Edmonton), św. Stanisława Kostki (Toronto), św. Kazimierza (Toronto), św. Jacka Odrowąża (Ottawa) i Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (St. Catharines). W ostatnim okresie swojego życia był rezydentem w parafii św. Stanisława Kostki w Toronto.

Oprócz pracy duszpasterskiej Ojciec Kosian podejmował się wielu innych obowiązków. Przewodniczył Konferencji Polskich Księży na wschodnią Kanadę i organizowal coroczne pielgrzymki do Midland (1977 – 1985), był członkiem Zarządu Głównego Kongresu Polonii Kanadyjskiej i Rady Nadzorczej Funduszu Wieczystego Milenium Polski Chrzescijańskiej. Uczestniczył w przygotowaniach do spotkania Polonii kanadyjskiej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i przewodniczył temu spotkaniu na stadionie CNE w Toronto, podczas pielgrzymki papieskiej do Kanady w 1984 roku.

Był członkiem Stowarzyszenia Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Kanadzie i inicjatorem Światowego Dnia KUL-u. Wspierał dzieło budowy Kolegium Jana Pawla II na tym uniwersytecie.

Do Ottawy przybył w październiku 1982 roku. Z jego inicjatywy zostały wprowadzone zmiany w wystroju kościoła św. Jacka, które Paweł Wyczyński nazwał „triumfem drzewa lipowego’, i które sprawiły, że wnętrze światyni stało się bardziej jednolite stylowo i estetycznie. Tryptyk z Męką Pańską (umieszczony w prezbiterium pod witrażem św. Jacka) i inne lipowe rzeźby wykonał Leszek Celuch ze Skarżyska. Marmurowy ołtarz i pulpity zastąpiono drewnianymi, dodano też nowe obrazy.

Posługa kapłańska Ojca Kosiana w Ottawie przypadła na czas stanu wojennego w Polsce i związaną z tym falą nowej emigracji, zwanej solidarnościową. Pomagał nowo przybylym z wielką życzliwością, a parafia była miejscem, gdzie otrzymywano konkretną pomoc i dobrą radę. Kazania głoszone przez Ojca Kosiana były podnoszące na duchu, ubarwione poczuciem humoru i poparte osobistymi przeżyciami.

Pamiętam lipcową niedzielę w 1984 roku, kiedy po raz pierwszy uczestniczyliśmy we Mszy św. na godzinę 11:00 w kościele św. Jacka. Było mnóstwo ludzi, wielu stało na zewnątrz z braku miejsca w światyni. Doznaliśmy wtedy, z ogromną ulgą, odnowionego poczucia przynależności do wspólnoty narodowej i duchowej, choć tak daleko od Ojczyzny. Nie widzieliśmy żadnej znajomej twarzy ale byliśmy pewni, że znajdziemy przyjaciół i że kościół św. Jacka jest miejscem, gdzie będzie można ich spotkać.

Ojciec Ryszard Kosian wyjechał z Ottawy w 1994 roku.

Był milośnikiem muzyki i malarstwa. Pisał sztuki teatralne i wiersze. Pierwszy ich tomik opublikował w 1997 roku, a dochód z niego przeznaczył w całości na budowę Kolegium Jana Pawła II przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Zmarł 14 marca 2017 roku w Toronto.

Modlę się

Modlę się –
może troszeczkę inaczej niż inni
inaczej od tych –
co modlą się – odmawiając tylko paciorki,
klęczą – mocno skupieni i zamyśleni
a ja modlę się chodząc zajęty
jestem w tym czasie – stale z Tobą – mój Panie
czuję, że jesteś we mnie – a ja próbuję być w Tobie
całymi godzinami całymi miesiącami całymi latami
obojętnie –
czy siedzę przy maszynie i piszę
czy siedzę w fotelu i czytam
zawsze jestem z Tobą
wszystko Ci mówię
niczego nie taję
znasz mnie na wylot
jesteś ze mną z rana gdy wstaję
idziesz ze mną przez cały dzień
aż do samego wieczora gdy spać się kladę
ks. Ryszard Kosian

Publikacje

Zarys literatury polskiej, (mps), 1971
W drodze na prymicje, sztuka teatralna, (mps), Toronto, 1973
Hipisi u fryzjera, sztuka teatralna, (mps), Toronto, 1973
Zofia Truszkowska, sztuka teatralna (mps), Toronto, 1975
Dorobek duchowieństwa i zakonow polskich w USA i Kanadzie, Toronto, 1978
Wiersze, Wydawnictwo Pektor, Lublin, 1997
Spojrzenie na życie, Wydawnictwo Wici, Chicago, 1999
Zamyślenia nad Ewangeliami (Wersja I), Wydawnictwo Lincoln Graphics Inc. St. Catharines, 2007
Zamyślenia nad Ewangeliami (Wersja II), Wydawnictwo Fakty, Toronto, 2007
For Answers Ask Your Heart, poems, Wydawnictwo Fakty, Toronto, 2007
Myśląc o życiu – przegląd, (tom 1), Wydawnictwo Fakty, Toronto, 2008
Myśląc o życiu – przegląd, (tom 2), Wydawnictwo Fakty, Toronto, 2008
Myśląc o życiu – przegląd, (tom 3), Wydawnictwo Fakty, Toronto, 2010
Myśląc o życiu – przegląd, (tom 4), NOVA Printing, Toronto, 2011
Myśląc o życiu – przegląd, (tom 5), printed in Poland, 2011
Myśląc o życiu – przegląd, (tom 6) NOVA Printing, Toronto, 2011

Bibliografia

Aleksander Maciej Jabłonski, Rys Historii Kościoła i Parafii św. Jacka Odrowąża w pracy zbiorowej 50 lecie Parafii św. Jacka Odrowąża 1957-2007, Ottawa 2007
Ks. Ryszard Kosian, OMI, Myślac o życiu – przegląd, (tom 1), Wydawnictwo Fakty, Toronto, 2008
Ks. Ryszard Kosian, OMI, Myśląc o życiu – przegląd, (tom 4), NOVA Printing, Toronto, 2011
Jolanta Nadzieja Szaniawska, Odszedł Pasterz Torontońskiej Polonii. Ojciec Ryszard Kosian nie żyje, Goniec, wydanie internetowe, 17 marca 2017

/MJD/

 

Pobierz biogram w PDF