O nas

Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie jest federalną korporacją wyższej użyteczności publicznej, skupiającą obecnie głównie Polonię kanadyjską. Naszym celem jest propagowanie historii i kultury Polski oraz dziedzictwa Polonii w Kanadzie.

Organizujemy spotkania i wykłady w języku polskim, angielskim i francuskim, oraz wydarzenia kulturalne: koncerty, wieczory poetyckie i pokazy filmów. Współpracujemy również z podobnymi organizacjami Kanadyjczyków pochodzących z innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej, aby promować nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.

Patronem Instytutu jest Profesor Oskar Halecki, światowej sławy polski historyk, bizantynista, heraldyk i dyplomata. Jego idee i dorobek naukowy pragniemy przybliżać wszystkim zainteresowanym w Kanadzie i za granicą.

Instytut powstał w listopadzie 2014 roku i kontynuuje pracę polskiego środowiska naukowego w Ottawie, rozpoczętą w latach 60-tych ubiegłego stulecia.

Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami i osobami, które pragną się przyczynić do dalszego rozwoju Instytutu. Wszyscy zainteresowani naszą działalnością lub wstąpieniem do Instytutu proszeni są o nawiązanie z nami bezpośredniego kontaktu.

Zapraszamy na nasze wykłady i spotkania
Prosimy o poparcie naszej działalności

dr inż. Aleksander Maciej Jabłoński
Prezes