Ś.P. WITOLD KAJETAN GAWALEWICZ

11 IV 1925 – 1 XI 2021




Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o odejściu do wieczności, w wieku 96 lat, naszego przyjaciela Witolda Kajetana Gawalewicza, żołnierza Armii Krajowej i II Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, znanego działacza polonijnego w Ottawie i w Kanadzie. Witold Gawalewicz był znany nie tylko ze swojej pracy jako architekt wnętrz i planowania wystaw dla rządy federalnego Kanady, ale również ze swojej pracy dla Polonii ottawskiej. Witold był długoletnim członkiem-założycielem Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie, a wcześniej również członkiem Oddziału Ottawskiego Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, Koła Nr 8 Stowarzyszenia Kombatantów Polskich w Kanadzie, w Klubie Gazety Polskiej w Ottawie, i w innych organizacji polonijnych.


Witold Kajetan Gawalewicz ur. się 11 IV 1925 we Lwowie w znanej rodzinie lwowskiej pochodzenia szlacheckiego, Stanisława i Jadwigi Gawalewiczów. Z tej rodziny pochodził również Marian Gawalewicz, znany dramatopisarz, powieściopisarz, publicysta, m.in. redaktor lwowskiego Tygodnika Powszechnego.

Jako żołnierz AK wziął udział w akcji ,,Burza” we Lwowie. Potem, w drodze do walczącej Warszawy został ujęty przez patrol sowiecki i został przymusowo wcielony do 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego. Po przejściu szlaku bojowego do linii Nysy, z powodu grożącego aresztowania, ratował się ucieczką w 1945 i przedarł się pieszo z Polski do Niemiec, a następnie dotarł do oddziałów polskich. Służył w II Korpusie Polskim gen. Wł. Andersa. Po rozwiązaniu oddziałów polskich na terenie Wielkiej Brytanii wstąpił na studia w dziedzinie architektury projektowania wystaw przemysłowych. Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii założył rodzinę w 1952 wstępując w związek małżeński z Mirosławą z d. Szajewicz. Małżonkowie z dwójką dzieci wyjechali w 1960 do Kanady, osiedlając się w Montrealu a później w Ottawie. W 1965 otrzymał pracę na stanowisku projektanta w rządzie federalnym Kanady, gdzie przepracował dwadzieścia pięć lat. Witold Gawalewicz był projektantem kanadyjskich pawilonów wystawowych na międzynarodowych targach m.in. w Kolonii, Bogocie, Poznaniu i w Australii, jak również wystroju wnętrz Światowej Konferencji British Commonwealth w Vancouver, czy pawilonu kanadyjskiego na światową wystawę lotniczą w Bourget pod Paryżem.

Witold zaangażował się razem ze swoją pierwszą żoną Mirą, w działalność polonijną w Ottawie. Był członkiem m.in. Chóru im. I. J. Paderewskiego, występował też kilkakrotnie w sztukach wystawianych przez Teatr Polski w Ottawie, gdy jego kierownictwo zostało przejęte przez Jadwigę Domańską. Opracował też projekty wystroju wnętrz sal dla Domu Polskiego SPK w Ottawie.

Po wprowadzeniu pamiętnego 13 grudnia 1981 stanu wojennego przez reżim gen. Wojciecha Jaruzelskiego w Polsce, rozpoczął się napływ polskich uchodźców z obozów przejściowych w Zachodniej Europie. Organizacje polonijne w Kanadzie, w tym w Ottawie wraz z Parafią Polską św. Jacka Odrowąża, aktywnie uczestniczyły w akcji sponsorowania uchodźców i ich przyjmowania w Ottawie i okolicy. Dom Miry i Witolda Gawalewiczów w Gloucester, stał zawsze dla nich otworem, i świadczyli pomoc dla wszystkich potrzebujących. Witold uczestniczył we wszystkich pracach społecznych Miry.

W 1992 Witold owdowiał i w 1994 poślubił Marię z d. Berwid, absolwentkę teatrologii i wykładowcę Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Witold i Maria włączyli się w działalność Klubu Teatralnego pod kierunkiem śp. Jadwigi Domańskiej.
Witold występował w różnych rolach a także brał udział w programach artystycznych obchodów świąt narodowych, w specjalnym programie o generale Władysławie Andersie i Bitwie pod Monte Cassino. przygotowanym przez śp. mjr Zbigniewa Pierścianowskiego. Od ponad dziesięciu lat przed swoim odejściem, był aktywnym członkiem Zespołu Teatru Słowa im. Mieczysława Kotlarczyka w Ottawie. Zespół ten przygotował szereg przedstawień artystycznych także w kooperacji najpierw z Oddziałem Ottawskim Polskiego Instytutu Naukowego (np. program poetycko-muzyczny Gloria Victis podczas obchodów 150-lecia Powstania Styczniowego w 2013, czy wieczory poetycko-muzyczne poezji Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II), a od 2014 z Parafią i z Instytutem Naukowym im. Oskara Haleckiego (np. program artystyczny z okazji obchodów 1050 Chrztu św. Polski w 2016), a także podczas obchodów smoleńsko-katyńskich w Ottawie. Witold Gawalewicz brał udział we wszystkich tych występach i przedstawieniach.

Podczas ostatnich dwóch lat życia był obłożnie chory zarówno poza jak i w domu rodzinnym. Był to bardzo trudny czas dla Pani Marii, który z wielkim oddaniem i poświęceniem pielęgnowała cały czas Pana Witolda w domu. Dopiero na tydzień przed śmiercią musiał go opuścić, by już do niego nie powrócić. Obostrzenia z powodu pandemii nie pozwoliły towarzyszyć Pani Marii w Jego ostatnich chwilach życia w szpitalu.

Odejście Witolda Gawalewicza kończy pewną epokę w życiu ottawskiej Polonii. Był człowiekiem spokojnym i prawym, wiernym Bogu i Ojczyźnie.

Jego Małżonce Pani Marii Berwid-Gawalewiczowej, Jego dzieciom Bożennie i Stefanowi z Rodzinami składamy najgłębsze wyrazy współczucia i wielkiego żalu.

Cześć Jego pamięci!

Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie, niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen

Prof. dr inż. Aleksander Maciej Jabłoński, P.Eng.

Zarząd Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie

Zarząd Oddziału Ottawskiego Stowarzyszenia Inżynierów Polskich w Kanadzie

Zespół Teatru Słowa im. Mieczysława Kotlarczyka w Ottawie

Msza święta żałobna za duszę śp. Witolda Gawalewicza będzie odprawiona we wtorek, 9 listopada 2021 o godz. 11:00 w kościele Św. Jacka Odrowąża w Ottawie. By uczestniczyć we Mszy św. obowiązuje rezerwacja w Kelly Funeral Home:
613-235-6712.

Obowiązkowe maski i przestrzeganie protokołu pandemicznego.

Po mszy św. pochówek o godz. 12:15 na Cmentarzu Hope, 4660 Bank St., Gloucester (mapa). Ofiary można składać na Mission Ottawa (in memory of Witold Gawalewicz).