Ś.P. BONIFACY PULWICKI

6 VIII 1947 – 19 VIII 2021

Z wielkim żalem zawiadamiamy o nagłej śmierci, w wieku 74 lat, naszego przyjaciela, Bonifacego Pulwickiego, znanego działacza polonijnego z Calgary w prowincji Albercie. Bonifacy był człowiekiem niezwykłej dobroci i szlachetnego serca, i wielu ludzi korzystało z Jego pomocy. Był Prezesem Fundacji im. Konstantego Piekarskiego, długoletnim Przewodniczącym Koła Przyjaciół Radia Maryja przy Parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Calgary. Bonifacy był też członkiem Instytutu Naukowego im. Oskara Haleckiego w Kanadzie.

Bonifacy (Boniek) Pulwicki ur. się 6 VIII 1947 w Poznaniu jako syn Jana i Walerii z d. Buksch Pulwickich. W Poznaniu ukończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. Później pracował jako programista komputerowy. W 1979 postanowił wraz ze swoją przyszłą żoną Małgorzatą Rzeczkowską opuścić Polskę

i udał się do Wielkiej Brytanii. Po trzech latach wyemigrowali do Kanady i osiedlili się w Calgary w Albercie.  Stworzyli kochającą się rodzinę. W Calgary wychowali

i wykształcili trójkę dzieci. Wspólnie wybudowali dom rodzinny. Bonifacy kochał przyrodę i czynny wypoczynek. Wspólnie uczestniczyli w sportach. Tragiczny wypadek samochodowy 27 grudnia 2009 przerwał życie śp. Małgorzaty. Bonifacy sam podjął obowiązki prowadzenia domu i wychowywania dzieci. Często przebywał w Górach Skalistych i uprawiał narciarstwo biegowe.

Przedmiotem starań Bonifacego stał się dom, zbudowany w czystym stylu zakopiańskim. Bonifacy uczestniczył w projekcie budowy i dekoracji wnętrz.

Wykorzystał przy tym swoją znajomość drewna i jego obróbki. Przeprowadzał wszystkie konieczne remonty. Sam zaprojektował meble. Dom stanowił nie tylko centrum życia rodziny, ale pozostawał otwarty dla licznego grona przyjaciół.

Niezapomniane były urządzane przez nich coroczne tradycyjne wieczory kolęd.

Po przejściu na emeryturę Bonifacy stał się niezmordowanym wolontariuszem i opiekował się chorymi i samotnymi w tym ludźmi w domach opieki. Odwiedzał ich w domach dla seniorów i zapewniał im kontakt ze światem. Był zawsze wiernym parafianinem polskiego kościoła pw. Królowej Pokoju w Calgary i współtwórcą Koła Przyjaciół Radia Maryja przy tym kościele.  

Bonifacy wspólnie z zoną Małgorzatą założyli w 1999 Fundację im. Konstantego Piekarskiego. Konstanty Piekarski, był profesorem University of Waterloo przedwojennym artylerzystą konnym, oficerem AK, więźniem Oświęcimia (Auschwitz KL) i Buchenwaldu. Był członkiem podziemnego ruchu oporu założonego przez Rotmistrza Witolda Pileckiego. Konstanty Piekarski ps. Kot został zaprzysiężony

w tzw. pierwszej piątce Pileckiego. Profesor Konstanty Piekarski postanowił za namową kanadyjskich przyjaciół, napisać niezwykle cenne wspomnienia p.t. Escaping Hell. Fundacja założona przez Bonifacego Pulwickiego podjęła się przetłumaczenia książki na jęz. polski by ją udostępnić polskim czytelnikom. Po monumentalnej pracy wielu wolontariuszy i samego założyciela fundacji, została wydana ważna książka, tłumaczenie na jęz. polski wspomnień prof. K. Piekarskiego p.t. Umykając piekłu, wydana w 2005 przez Wydawnictwo Antyk – Marcin Dybowski w Warszawie.

Po pokazie filmu o Witoldzie Pileckim w Ottawie, w styczniu 2017, postanowiliśmy rozprowadzić pewną ilość egzemplarzy tej książki w jęz. angielskim i w jęz. polskim.

W tym celu porozumiewałem się z Bonifacym, a w ostatnie wakacje poprosiłem go o przesłanie dla mnie jeszcze jednego egz. tej cennej pozycji.

Oprócz wielkiej pasji do gór, nart i podróży rodzinnych, największą jednak pasją Bonifacego była historia. Zgromadził wielki księgozbiór, który wciąż powiększał. Rozpoczął też dodatkowe studia.

Msza św. żałobna została odprawiona 26 VIII 2021 w kościele Matki Bożej Królowej Królowej Pokoju w Calgary. Piękną pożegnalna homilię wygłosił O. Jacek Cydzik, CSsR. Wspomniał w niej o etymologii imienia Bonifacy, która pochodzi od dwóch słów łacińskich: bonum – dobro i facere – czynić, i oznacza – czyniącego dobro

Książka Profesora Konstantego Piekarskiego p.t. ,,Umykając piekłu”

Ojciec Jacek podkreślił, że nasz Bonifacy był rzeczywiście kimś – czyniącym dobro. Jego patronem był św. Bonifacy z Tarsu, męczennik i święty Kościoła rzymskiego i prawosławnego. Bonifacy nie tylko czynił dobro, ale walczył o nie. Był prawdziwym wyznawcą Chrystusa.

Bonifacy został pochowany na cmentarzu św. Józefa w Calgary w grobie, w którym spoczywa Jego żona Małgorzata.

Jego dzieciom Adamowi, Maciejowi, Julii, Alexandrze i Robertowi, oraz całej Rodzinie w Kanadzie, w Polsce i w Australii, przyjaciołom z Calgary i w Kanadzie, składamy najgłębsze wyrazy współczucia i wielkiego żalu.

Niech dobry Pan przyjmie Go do swego Królestwa.

Cześć Jego Pamięci!

dr inż. Aleksander Maciej Jabłoński

Prezes

Instytut Naukowy im. Oskara Haleckiego w Kanadzie

Oskar Halecki Institute in Canada

15 września 2021

Ottawa, Ontario, Kanada

Materiały o ś.p. Bonifacym Pulwickiem są zamieszczone na website: TVinterPOLONIA.com

http://tvinterpolonia.com?pn=40001307

  1. Obituary
  2. Transmisja Mszy św. pogrzebowej
  3. Eulogia wygłoszona przez Panią Ewę Struszyńską na spotkaniu w Sali Parafialnej po pogrzebie ś.p. Bonifacego Puliwckiego
  4. Rozmowa Bonifacego Pulwickiego z Ewą Struszyńską z 2 VII 2005 z Archiwum Radia Foka, Calgary, AB