Z wielkim żalem przyjęliśmy smutną wiadomość o odejściu do wieczności Królowej Elżbiety II, która była Królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii, ale także Królową Kanady i trzynastu innych królestw wchodzących w skład Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Była też głową 33 państw tej Wspólnoty.

Pochodziła z dynastii Windsor, spokrewnionej blisko z europejskimi dynastiami Saxe-Coburg i Gotha. Przyszła na świat 21 kwietnia 1926 jako córka króla Jerzego VI i jego małżonki Elżbiety Lady Bowes-Lyon (zwaną przez wiele lat królową Matką). Zarówno król Jerzy VI jak i jego małżonka bardzo cenili i lubili Polaków. Podczas II wojny światowej bardzo często odwiedzali polskie jednostki stacjonujące w Wielkiej Brytanii i biorących udział w walce po stronie aliantów. Ten dobry stosunek do Polaków kontynuowała Królowa Elżbieta II. Była najdłużej panującą królową angielską i pobiła w tym swoją prababkę królową Wiktorię. Była równocześnie od 2016 najdłużej panującą żyjącą głową państwa.

         Przeżyła wiele, również z powodu kryzysów osobistych członków rodziny królewskiej. Była kamieniem węgielnym tradycji królewskiej angielskiej. Dzięki Niej ta tradycja przetrwała i w pewnym sensie przetrwała też Anglia i zjednoczone z nią ziemie jak Szkocja, Walia i Północna Irlandia.

Była też jasnym i niezmiennym odniesieniem dla całego praktycznie świata, gdzie miała miliony swoich zwolenników. Jej niewzruszony spokój i dostojeństwo było i pozostanie przykładem dla naszego świata, od kilku pokoleń do wielu następnych. Była niezwykła, a Jej wewnętrzny spokój był bardzo dla naszego świata potrzebny.

         Dzięki Niej przetrwał ethos dobrej tradycji królewskiej, która pochodząc z Łaski Bożej, nie schyliła się nigdy do poziomu politycznych sporów. Tchnęła i niosła nadzieję podczas całego swego panowania we wszystkich królestwach, gdzie była królową, w tym również w królestwie Kanady. Musiała znosić republikańskie poczynania, które Ją jednak nie wzruszały. Umiała pochylić się nad każdym człowiekiem i był bliska wszystkim wśród swoich poddanych i wyznawców bez względu na pochodzenie, religię i kolor skóry.

         Odeszła do wieczności na zamku Balmoral, w Szkocji , 9 września 2022.

         Oskar Halecki Institute in Canada łączy się w żałobie narodowej i w modlitwie za Jej duszę.

Niech spoczywa w pokoju wiecznym.

         Jej następcą został Jej najstarszy syn książę Karol, który przyjął imię Króla Karola III.

God Save the King!

Aleksander Maciej Jabłoński
Prezes
wraz z Zarządem
Oskar Halecki Institute in Canada