W piątek, 5 października 2018 w Saint Paul University odbył się The 3rd Oskar Halecki Memorial Lecture. Był on również wkomponowany w serię wykładów z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Ojczyzny.
W tym roku prelegentem naszej serii był renomowany i szeroko znany dziennikarz francuski Bernard Margueritte, długoletni korespondent mediów francuskich w Warszawie, od końca lat 60-tych ubiegłego wieku. Bernard Margueritte był m.in. stałym korespondentem Le Monde, Le Figaro i Le Monde Diplomatique, a także Radio Europe 1, Radio Suisse Romande, La Cinq, Ouest-France i Radio Canada. Obecnie jest prezesem International Communications Forum – organizacji, która prowadzi międzynarodowe spotkania dyskusyjne z udziałem czołowych dziennikarzy, poruszające najbardziej palące problemy współczesnego świata. Był też wykładowcą uniwersyteckim na Harvard University, University of Southern California i Katolickiego Uniersytetu Lubelskiego. Jest autorem ponad 3000 artykułów prasowych w największych gazetach i czasopismach o światowym zasięgu. Wydalony z Polski w latach 1971 – 1975 przez komunistyczne władze reżimowe przebywał również dłużej w USA. Jest autorem kilku książek w tym ostatnio w ub. roku niezwykej książki p.t. Bliżej Polski – historia przeżywana dzień po dniu przez świadka wydarzeń.

Pan Bernard Margueritte, prezes International Communications Forum, długoletni stały korespondent prasy i mediów francuskich w Warszawie, podczas III wykładu im. Oskara Haleckiego, Saint Paul University, Ottawa.
Bernard Margueritte jako temat swego wykładu w Ottawie przyjął ważne pytanie: Should the Poles be proud to be Poles? To pytanie ma szczególny wymiar w obliczu ostatnich ataków na Polaków i na Polskę, ze strony ośrodków próbujących podważać prawdę historyczną dotyczącą czasów ostatniej wojny i szczególnie okrutnej okupacji zarówno niemieckiej (6-letniej) jak i sowieckiej (prawie półwiecznej). Przekaz świadka historii jakim jest Pan Margueritte oparty był na Jego gruntownej znajomości tamtych czasów i walki o godność ludzką toczonej przez polskich młodych robotników, podczas kolejnych zrywów aż do zjawiska o znaczeniu światowym jakim była Solidarność. Było to niezwykłym świadectwem i przedstawiało ponadczasowe i światowe znaczenie tamtych dni. Bernard Margueritte przywołał też postać wielkiego polskiego Papieża św. Jana Pawła II, który odegrał wiodącą rolę w upadku komunistycznego reżimu w okupowanej Polsce.
Wykład posiadał też głęboki wyraz w odniesieniu do własnych przeżyć Prelegenta, w tym szczególnie do Jego własnego dążenia do polskości. Była to prawdziwa i wspaniała lekcja patriotyzmu.

Po III wykładzie im. Oskara Haleckiego – od lewej: mgr inż. Jan Serafin, dr Joanna Jabłońska, Ambasador RP dr Andrzej Kurnicki, Pan Bernard Margueritte, dr inż. Aleksander M. Jabłoński, Bożena Serafin, Hanna Kępka, inż. Krzysztof Grabkowski, Małgorzata i Zbigniew Chmurowie.
W wykładach wzięło udział ok. 260 słuchaczy reprezentujących różne kręgi, zwłaszcza Kanadyjczyków wywodzących się z krajów Europy środkowo-wschodniej m.in. Polaków, Ukraińców i Węgrów. Byli też obecni przedstawiciele polskiego korpusu dyplomatycznego na czele z JE dr Andrzejem Kurnickim, Ambasadorem RP w Kanadzie, Mikołajem A. Cholewiczem, I Sekretarzem i Zbigniewem Chmurą, Radcą Ambasady RP w Kanadzie, pracownicy rządu federalnego Kanady oraz również przedstawiciele środowisk akademickich stolicy Kanady. Po wykładzie odbyła się ożywiona dyskusja obejmująca cały zestaw zagadnień związanych głównie z tematem wykładu.
Wykłady ottawskie są dostępne na koncie youtube naszego Instytutu oraz portalu www.TVinterPOLONIA.com, założonym kilka lat temu przez Polską Jedność Narodową (The Polish National Unity), w dziale Aktualności.
Cały opis wydarzenia wraz z wieloma fotografiami znajduje się w Komunikacie #6.