Szanowni Państwo,

W tym roku obchody Black Ribbon Day 2021 są organizowane w inny sposób niż w poprzednich latach.

Prosimy o zapoznanie się z linkiem: https://www.blackribbonday.org/about/.

82 lata temu – 23 sierpnia 1939 został podpisany pakt Ribbentrop-Mołotow będący ostatecznym preludium do wybuch II wojny światowej. Zmieniła ona wszystko i spowodowała cierpienia milionów ludzi. Agresja hitlerowska i sowiecka przerwała pomyślny rozwój II Rzeczypospolitej. Straty Polski należały do największych w skali europejskiej i światowej. Pod względem ilości mieszkańców Polska miała osiągnąć podobny poziom jak w 1939 dopiero pod koniec lat 70-tych. Agresorzy zniszczyli dorobek wielu pokoleń. Wojna zapoczątkowała bezwzględne niszczenie polskich elit zarówno przez Niemców jak i Rosjan. Co było w pewnym sensie kontynuowane podczas nowej okupacji sowieckiej po 1944. 

Oddajmy hołd ofiarom spowodowanych przez ten pakt, który obecnie jest przedstawiany w sposób zmanipulowany przez potomków dawnych agresorów. Niech nas nie zabraknie!

W tym roku spotykamy się o godzinie 16:00 w poniedziałek, 23 sierpnia 2021 na Parliament Hill w okolicy Eternal Flame. Prosimy o zachowanie 2 metrowych odstępów i innych przepisów COVID-19. 

Załączam informację głównego komitetu organizacyjnego z Toronto, informację komitetu z Ottawy, oraz informację w jęz. angielskim i francuskim na temat paktu, przygotowaną przez Oskar Halecki Institute in Canada.

P.S Below one might find all information provided in English and also in French. This commemoration was organized mainly by our Baltic Friends (but also by others and our participation).


The Ribbentrop-Molotov Pact – Reflections 2021 OHI
Black Ribbon Day 2021 Press Release
BRD French Version 2021
Black Ribbon 2021 Ottawa Eng FR PR


Z poważaniem,

Dr. Alexander M. Jablonski

President

Oskar Halecki Institute in Canada