Szanowni Państwo,

Przesyłamy prośbę o wsparcie projektu prowadzonego przez Państwa Elżbietę i Krzysztofa Szybińskich dla dzieci i młodzieży na Haiti, w miejscowości Cazale, gdzie według historycznych zapisków osiedlili się Polacy z ekspedycji francuskiej wysłanej dla stłumienia powstania tubylcówna Haiti w czasach napoleońskich. Część z nich przyłączyła się do powstańców i poniosła tam śmierć za Naszą i waszą wolność. Po wielu latach w czasach rządów dyktatorskich na Haiti doszło też do mordów w tym miasteczku. Państwo Szybiński od wielu lat prowadzą tam projekt w dziedzinie komunikacji społecznej wśród dzieci i młodzieży haitańskiej (przypuszczalnie też polskiego pochodzenia). Została  tam ufundowana tablica pamiątkowa w 2018, w której ufundowaniu brał też udział Oskar Halecki Institute in Canada oraz Polish National Unity.

Prosimy o wsparcie tego ciekawego i unikalnego projektu.

Z poważaniem,

Dr inż. Aleksander M. Jabłoński, P.Eng.Prezes

Hanna Kępka, B.A.Sekretarz Generalny

The Oskar Halecki Institute in Canada

Tablica ufundowana przez Polaków w Cazale
Prośba Państwa Elżbiety i Krzysztofa Szybińskich o wsparcie:


Szanowni Państwo,

Właśnie minęło 6 lat od czasu, kiedy pierwszy raz odwiedziliśmy Haiti. Nic nie wskazywało na to, ze nie będzie to tylko kolejny kraj, który odwiedzimy w naszych podróżach po świecie. Zupełnie przypadkowo natrafiliśmy na opracowanie pana Rypsona doktoranta Uniwersytetu w Amsterdamie dotyczące fascynującej historii polskich legionistów na Haiti. Najpierw mieli oni pomóc  wojskom Napoleona w stłumieniu powstania niewolników na Haiti, a potem przyczynili się oni do uzyskania Niepodległości dla tego kraju.Więcej szczegółów na naszej stronie http://polonianahaiti.pl.

Od tego roku odwiedzaliśmy Haiti prawie dwukrotnie każdego roku i przemieszkaliśmy w Cazale już ponad 2 lata. Właśnie w tej miejscowości w oparciu o konstytucję Haiti z roku 1804,  osiedliło się najwięcej byłych polskich żołnierzy napoleońskich. 

Poznając te fakty, poczuliśmy w sobie powołanie, aby poprzez pracę na rzecz dzieci mieszkańców Cazale, o korzeniach polskich, przyczynić się do pielęgnowania polskich tradycji wśród tej zapomnianej Polonii, w jednym z najbiedniejszych krajów tego regionu. Zaczęliśmy od nauki polskich zabaw, nauki polskich piosenek i tańców ludowych. Finałem naszej działalności był w roku 2017, 2-godzinny koncert w ramach Pierwszego Dnia Solidarności Polaków z Polonią Haitańską.

Potem w roku 2018 wraz Polonią ufundowaliśmy z pomocą Polonii, pierwszy znak w przestrzeni publicznej Haiti mówiący o udziale Polaków w uzyskaniu Niepodległości przez Haiti.

Następnie w roku 2020 byliśmy współorganizatorami obchodów 51 rocznicy wielkiej tragedii mieszkańców Cazale.Wtedy to dyktator Haiti polecił zamordownie 23 mieszkańców Cazale, w tym 21 o korzeniach polskich.

Żyjemy w świecie mediów i najlepszy przekaz i zapisy dla historii mogą zapewnić zapisy video. W roku 2017 powstała koncepcja stworzenia w Cazale internetowej TV dziecięcej CazaleTVPologne i została  krok po kroku rozwijana.

Na dzień dzisiejszy zaowocowało to wspólpracą z Claret Technical School in Cazale. Oczywiście nie zarzuciliśmy naszych projektów dotyczących nauki polskich tańców ludowych i piosenek.

CazaleTVPologne publikuje na You Tube na kanale: cazale99

18 lutego tego roku po raz kolejny przyjechalśmy do Cazale i kontynuujemy nasze projekty z poprzednich lat. Ponadto rozpoczęliśmy kurs dla zespołu naszej CazaleTVPologne w Claret Technical School. Sytuacja ze światową pandemią pokrzyżowąła nam plany.

Musieliśmy część tych projektów zatrzymać.

Nasza działaność oparta jest na spontanicznej decyzji niesienia pomocy dzieciom o korzeniach polskich w najbiedniejszym kraju tego regionu. Oboje z żoną mamy wykształcenie pedagogiczne i doświadczenie w pracy z dziećmi z Polski.

Nie reprezentujemy żadnej organizacji i nie mamy żadnych dochodów. Fundusze zbieramy za pośrednictwem oficjalnej zbiórki internetowej i pomocy życzliwych ludzi.

Na tej stronie można nas wesprzeć przy użyciu karty kredytowej, albo też na inne sposoby https://zrzutka.pl/wxxhkj

Można też wysłać do nas dar na moje nazwisko w systemie WESTERN UNION.       

Krzysztof Edward Szybiński      HAITI

Kontakt zwrotny cazale99@gmail.com

Liczy się dla nas każde 10 USD lub 50 PLN

Serdecznie dziękujemy za zaufanie i za każde wsparcie.

Zobaczycie na tym filmie uśmiechnięte dzięki Wam buzie naszych dzieciaczków.

Z góry dziękujemy.

Elizabeth & Christopher

email; cazale99@gmail.com

WhatsApp; +509 3416 4604

PS Gdyby ktoś sobie zażyczył możemy przesłać opracowanie o historii Polaków na Haiti w jezyku angielskim oraz książeczkę ze zdjęciami z naszej działalności.

Zapraszamy do współpracy.https://zrzutka.pl/wxxhkj