Szanowni Państwo,
Od 24 lutego 2022 r. – dnia, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, jesteśmy świadkami zbrodni dokonywanych przez rosyjskich najeźdźców. Inwazja na Ukrainę została określona przez W. Putina mianem „Specjalnej operacji wojskowej Rosji na Ukrainie”, której celem była ochrona obywateli rosyjskich zamieszkałych na ternach samozwańczych republik ludowych. Przytoczone słowa przywódcy Federacji Rosyjskiej to jaskrawy przykład dezinformacji, która miała zatrzeć prawdziwe powody napadu na suwerenne państwo. Jak wiemy, podłożem agresji rosyjskiej na Ukrainę jest rosyjski neoimperializm, a celem jest odzyskanie strefy wpływów, która została utracona przez Rosję po upadku ZSRS. Od dekad polskie środowiska patriotyczne ostrzegały Europę i świat o realnym zagrożeniu, jakie dla zachodnich cywilizacji niesie pogłębianie relacji (na wielu płaszczyznach) z W. Putinem. Dopiero w obliczu zbrodni na Ukrainie wielu przywódców świata zrozumiało, że demokratyczna Rosja to mrzonki, że dotychczasowa strategia polityczna wobec Rosji przyniosła dramatyczne skutki.
Stanowisko Kremla ws. ataku na Ukrainę, zbrodnie przeciw ludzkości, które opinia publiczna na całym świecie mogła zobaczyć niemalże w czasie rzeczywistym, szantaż energetyczny Rosji spowodował zjednoczenie się państw demokratycznych, które podjęły działania mające na celu osłabienie Rosji. Wojna na Ukrainie podyktowała decyzję sojuszników NATO o udzieleniu potężnego wsparcia militarnego dla Ukrainy, w tym aspekcie prym (pod kątem kwoty przekazywanego sprzętu) wiodą Stany Zjednoczone, które wraz z Polską, Wielką Brytanią, krajami bałtyckimi, stanowią trzon pomocy i dostarczają najwięcej sprzętu wojskowego dla broniącej się Ukrainy.
Dział Analiz i Dokumentacji Reduty Dobrego Imienia przygotował najnowszy Raport pt. „Reakcja Stanów Zjednoczonych Ameryki wobec inwazji Rosji na Ukrainę”. Opracowany przez nasz zespół specjalistów Raport ma przybliżyć Państwu proces kształtowania się decyzji, które podjęły Stany Zjednoczone na rzecz Ukrainy. Jak w każdym demokratycznym kraju stanowiska przedstawicieli opozycyjnych partii były różne, niemniej jednak zostało wypracowane porozumienie, które ujawnia się w pomocy, jaką USA okazuje Ukrainie.
W pierwszej części Raportu zostały zaprezentowane m.in. kluczowe głosowania, jakie miały miejsce w Kongresie USA, które świadczyły o wyłonieniu się ponadpartyjnego konsensusu w sprawie pomocy Ukrainie. W dalszej części Raportu przedstawiamy analizę dotyczącą opozycyjnego porozumienia wobec pomocy Ukrainie i osłabiania Rosji w Kongresie USA, zawarte w tej części informacje mają na celu przybliżyć działania podejmowane przez przedstawicieli Kongresu USA, takie jak projekty ustaw, decyzje obu partii, zawarte porozumienia.
Raport omawiający działania podjęte przez Stany Zjednoczone zawiera również analizę stanowiska nieformalnego przywódcy Partii Republikańskiej – Donalda Trumpa, który jako były prezydent, jest liczącym się głosem wewnętrznej polityki USA. Wart wspomnienia jest fakt, że od samego początku wojny Donald Trump wskazywał, że gdyby to on był prezydentem, to do rosyjskiej inwazji w ogóle by nie doszło. Stanowisko Donalda Trampa sprzed i po ataku Rosji na Ukrainę oraz jego wypowiedzi dotyczące Rosji, jaki i również działań obecnego rządu USA zostały szeroko omówione w Raporcie.
W kolejnej części Raportu przedstawiamy stanowisko Teda Cruza w stosunku do pomocy Ukrainie. Senator Ted Cruz uważany jest za polityka należącego do establishmentu Partii Republikańskiej i silnie wspierającego pomoc dla Ukrainy, a jednocześnie konsekwentnie krytykującego działania administracji Bidena w obszarze polityki wewnętrznej.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią Raportu, który dostępny jest pod linkiem