KOMUNIKAT NR 8

80-ta Rocznica Zbrodni Katyńskiej i 10-ta Rocznica Tragedii Smoleńskiej

10 IV 2020

Szanowni Państwo!

10 kwietnia b.r. minęła 10-ta rocznica Tragedii Smoleńskiej, w której zginęła cała polska delegacja rządowa na czele z Prezydentem Prof. Lechem Kaczyńskim i Jego Małżonką Marią oraz załoga prezydenckiego samolotu TU-154M – razem 96 osób. Delegacja ta udawała się do Katynia dla złożenia hołdu ofiarom Zbrodni Katyńskiej z 1940 dokonanej na ponad 22 tysiącach polskich oficerach i członkach polskiej elity przez Sowietów z rozkazu Berii i Biura Politycznego Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego. Od wielu lat trwają badania i polskie śledztwo w tej sprawie, a strona rosyjska odmawia sprowadzenia do Polski szczątków samolotu ze Smoleńska.

W Ottawie,  w trzecią rocznicę katastrofy, postanowiono ufundować tablicę upamiętniającą Polaków, którzy zginęli pod Smoleńskiem w 2010 r. i wszystkich zamordowanych polskich oficerów – ofiary Zbrodni Katyńskiej z 1940 r. Tablica została odsłonięta podczas Mszy św. o godz. 17-tej, w sobotę, 6 kwietnia, 2013 r., w Kościele św. Jacka Odrowąża w Ottawie. Pod tablicą umieszczono ziemię z miejsca katastrofy smoleńskiej i ziemię z Katynia. Ziemia ta została pobrana jesienią 2010 r. podczas pierwszej pielgrzymki rodzin ofiar katastrofy do Smoleńska i Katynia w celu umieszczenia tam pamiątkowej tablicy, która została później usunięta przez stronę rosyjską, a obecnie znajduje się w Klasztorze na Jasnej Górze jako votum od organizacji Katyń 2010. Ziemia została przekazana Polonii Kanadyjskiej przez Panią  Annę Komorowską-Sławiec z Warszawy. Tablica została ufundowana przez grono osób prywatnych i równocześnie parafian. Grono fundatorów składa corocznie, od tej pory ofiarę na odprawienie Mszy św. w rocznicę obu tragicznych wydarzeń, które głęboko zaznaczyły się w duszy wszystkich Polaków bez względu na miejsce zamieszkania czy pobytu.

3 kwietnia 1940 rozpoczęły się transporty polskich oficerów na miejsce zbrodni w lesie katyńskim. Zbrodnia ta nie ma precedensu w historii XX w. Podczas jej zamordowano prawie 1/3 doskonale wyszkolonego korpusu oficerskiego polskiej armii przedwojennej. Ta zbrodnia miała miejsce 80 lat temu. Krzyk umarłych niech nie da nam Ich zapomnieć. Kłamstwo katyńskie objęło swoim zasięgiem cały świat, ale było przede wszystkim fundamentem okupacyjnego tworu jakim był PRL, stworzonego przez polskich komunistów i ze wsparciem sowieckich bagnetów. Do tej pory trwa zakłamywanie tej zbrodni. Dzięki Tragedii Smoleńskiej świat dowiedział sie powtórnie o tym czym był Katyń dla Polaków. Nie zapomnijmy o Bohaterach. Od tego czasu w rocznicę (lub w pobliskiej dacie) jest odprawiana Msza św. wraz ze złożeniem kwiatów pod pamiątkową tablicą w kościele św. Jacka Odrowąża. W tym roku Msza św. miała mieć miejsce 19 kwietnia, jeden dzień po specjalnej konferencji dla upamiętnienia Katynia 1940 i Smoleńska 2010. Wskutek panującej pandemii COVID-19, konferencja została przeniesiona na jesień 2020, w zależności od rozwoju sytuacji z pandemią.

Z  powodu tych tragicznych wydarzeń i dla pamięci ofiar, łączymy się wszyscy w modlitwie za Ich dusze. Wierzymy głęboko, że Ich ofiara nie pójdzie na marne i że zachowamy pamięć o polskich Bohaterach, którzy miłość dla Ojczyzny przypieczętowali swą krwią i oddali swe życie za nas wszystkich.

Cześć i Chwała Bohaterom!

Veritas Semper Vincit

Hanna Kępka, B.A., General Secretary

Dr. Alexander M. Jablonski, President

Oskar Halecki Institute in Canada

P.S.

Inskrypcja na tablicy w kościele polskim św. Jacka Odrowąża w Ottawie głosi:

ANd9GcSShN_5HsjmgIrkj-iz28e4HaRrR39uv1F0Im-9eCb9qm9JCviIwQ

PAMIĘCI
96 POLAKÓW

NA CZELE Z PREZYDENTEM RP

LECHEM KACZYŃSKIM

KTÓRZY ZGINĘLI

POD SMOLEŃSKIEM

10 KWIETNIA 2010

PAMIĘCI

OFIAR ZBRODNI

KATYŃSKIEJ 1940

POD TABLICĄ UMIESZCZONO ZIEMIĘ

Z KATYNIA I ZE SMOLEŃSKA

VERITAS SEMPER VINCIT

10 IV 2013

W Ottawie zamieszkuje kilka rodzin katyńskich, które straciły swoich najbliższych podczas Zbrodni Katyńskiej. Należą do nich m.in. pp. dr S. K. Krzaniakowie, pp. Andrew Kavchak, pp. dr A. M. J. Jabłońscy. Prosimy wszystkich o zgłaszanie do nas informacji o osobach z Ich rodzin, ofiarach Zbrodni Katyńskiej.

Poniżej zamieszczamy kilka linków zebranych przez Pana Andrew Kavchaka, którego Dziadek po mieczu, major Stanisław Kawczak, adwokat, zginął podczas zbrodni katyńskiej. Jest tam też materiał video z odsłonięcia pomnika katyńskiego w Toronto, na którym przemawiał syn zamordowanego i ojciec Pana Andrew Kavchaka, Prof. dr Andrzej Kawczak, wtedy profesor filozofii na Concordia University w Montrealu. Równocześnie załączony jest pdf artykułu-wspomnienia o Wujku Władku z rodziny dr inż. Aleksandra Macieja Jabłońskiego, o majorze – geografie Władysławie Julianie Siemku, zamordowanego w lesie katyńskim.

Linki:

Katyń Remembered. Short film which includes the speech of Dr. Andrew Kawczak at the unveiling of the Katyn Monument in Toronto in September, 1980. (The speech begins at 1;45).

Andrew Kawczak’s father, Stanislaw Kawczak, was among the victims held at Starobielsk and murdered in Kharkov. He was a Polish patriot and fighter for Polish independence during, and after, the first world war. A short documentary was made about him in Poland. 

Stanislaw Kawczak’s grandson, Andrew Kavchak, made this history presentation about The Katyń Forest Massacre.

Andrew Kavchak also arranged for the translation of Stanislaw Kawczak’s WWI memoirs, Milknące Echa: Wspomnienia z Wojny 1914-1920 (Dying Echoes, Memories of the War 1914-1920) which is available on amazon. 

Alexander M. Jabłoński – “My Uncle Władek” – The 80th anniversary of the massacre at Katyń: a family story.

Materiał z Woodrow Wilson Center w Waszyngtonie na temat 80th Anniversary of Katyń Massacre