Szanowni Państwo,

1 i 2 października 2021 odbyłem wizytę w Mississauga. Odwiedziłem nowoczesną firmę produkującą elementy lotnicze, Cyclone Mfg Inc., którą prowadzi Inż. Andrzej Sochaj.
Firma jest światowej klasy i produkuje elementy do różnych samolotów dla Airbus i Boeing, a także współpracuje z wiodącymi innymi zakładami w dziedzinie Aerospace (jak MDA Robotics w Brampton, ON czy Magellan Aerospace w Winnipeg, MA). Podczas tego pobytu uczestniczyłem w pracach montażowych pomnika Spiral of Victory, który będzie wkrótce postawiony przy Centrum Kulturalnym św. Jana Pawła II w Mississauga. Proszę zobaczyć na link i ewentualnie można poprzeć prywatnie ten projekt.
Nasz Instytut złożył dotację w wys. $500, którą zatwierdziliśmy na ostatnim zebraniu naszej Board of Directors.

Link: https://www.spiralofvictory.com/

W czasie II Wojny Światowej, a szczególnie w zwycięskiej Bitwie o Anglię polscy lotnicy odegrali kluczową rolę w pokonaniu Niemiec.
Dzisiaj, kiedy wspominamy to niezwykłe zwycięstwo, będące udziałem ostatnich żyjących weteranów, odczuwamy powinność ocalenia tej chwalebnej historii od zapomnienia. W tym celu powstała polonijna inicjatywa budowy Spirali Zwycięstwa – Spiral of Victory, pierwszego w Kanadzie pomnika poświęconego polskim lotnikom, personelowi naziemnemu i Pomocniczej Służbie Kobiet służącym w Polskich Siłach Powietrznych (PSP) u boku RAF i aliantów na Zachodzie podczas II Wojny Światowej – czytamy w opisie na website.

Podczas tych dwóch dni członkowie Oddziału-Missisauga Stowarzyszenia Polskich Inżynierów w Kanadzie (SIPwK) uczestniczyli w montażu konstrukcji pomnika. Miałem przyjemność uczestniczyć
w tym przedsięwzięciu jako wolontariusz.

Pragnę zachęcić Państwa do złożenia własnej cegiełki dla powstającego pomnika przy Centrum św. Jana Pawła II w Mississaudze, który jest głównym ośrodkiem polonijnym wspólnie z Parafią św. Maksymiliana Kolbe nie tylko w Mississaga, ale w całej Greater Toronto Area (GTA). Pomnik będzie wyrazem hołdu złożonego również przez Polonie Kanadyjską
dla dzielnych Lotników Polskich.

Z poważaniem,

D inż. Aleksander Maciej Jabłoński, P.Eng.
Prezes
Oskar Halecki Institute in Canada

P.S. Załączamy kilka zdjęć z montażu pomnika przez SIPwK-Mississauga.

Uczestnicy montażu pomnika Spiral of Victory – 1 X 2021. W środku przy p. inż. Andrzeju Sochaju, autorzy projektu pomnika pp. Anna i Wojciech Biczysko

Grupa uczestników montażu pomnika – 1 X 2021 – od lewej A. M. Jabłoński, S. Kulina, R. Lach, S. Basiukiewicz, A. Biczysko, A. Sochaj i W. Biczysko. Pan Basiukiewicz trzyma model pomnika.